Чернігівщина пасе задніх по введенню в дію медичних амбулаторій
В рамках проекту реформи сільської медицини, який був запущений ще в 2018 році, на Чернігівщині мала б з’явитися 21 новенька амбулаторія сімейної медицини. Ввести в експлуатацію ці медичні установи повинні були минулого року. Проте пройшло вже два роки, а жодна з запланованих амбулаторій й досі не здана…
Будівництво нових, сучасних амбулаторій в сільській місцевості, де будуть надаватися якісні первинні медичні послуги, є важливим соціальним проектом. І мова йде не лише про будівництво сучасного медичного центру, а й про закупівлю санітарного транспорту, закупівлю нового устаткування та обладнання.
Усі заклади будують за типовим проектом по всій Україні, тож вони схожі між собою. Амбулаторії будують за системою співфінансування: не менше ніж 10% має дати місцева громада чи район, решту 90% суми – держава.
Також громада має виділити ділянку під будівництво. І якраз за громадами питання немає, вони й ділянки по виділяли й свою частку профінансували. Та це не допомогло будівництву завершитися вчасно. Адже ще з минулого року по всій Україні почали відкриватися новозбудовані амбулаторії, а Чернігівщина потрапила до списку тих областей-аутсайдерів, де за два роки не зданий жоден об’єкт цього масштабного і розрекламованого будівництва. Хоча ще на початку 2019 року тодішній керівник Чернігівської ОДА запевняв, що вони відкриють перші амбулаторії вже восени 2019 року. Минув майже рік, а віз і нині там.
Замовниками робіт по 19 амбулаторіях загальної практики сімейної медицини виступає управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації, ще по трьох замовниками є місцеві ради.
Наразі будівництво амбулаторій в кожному населеному пункті перебуває на різних стадіях. Десь тільки стіни зведені, а десь вже 90% робіт виконаних. Проте досі жодна не запрацювала на повну силу. Та в управлінні капітального будівництва, куди ми звернулися по коментар, повідомили, що вже цього літа на більшій частині об’єктів все ж таки завершаться всі будівельні роботи.
«Будівництво по 14-ти амбулаторіях виконується згідно з календарним графіком виконання робіт, що є невід’ємною частиною договорів підряду, – повідомили в управлінні капітального будівництва Чернігівської ОДА. – У червні поточного року планується завершити будівництво амбулаторій в селах Плиски, Тростянець, Кобижча, Салтикова Дівиця, Високе та подати документи до ДАБІ Чернігівської області для отримання декларацій про готовність цих об’єктів до експлуатації. На липень місяць заплановано завершити будівництво в селах Бахмач, Журавка, Тур’я, Нехаївка, Чорнотичі, Лемеші, Вертіївка, а також смт Парафіївка та смт Холми».
Наразі призупинене будівництво амбулаторій в селах Хоробичі, Грем’яч, Киїнка та Стольне у зв’язку з розірванням договірних відносин з підрядною організацією. По цих об’єктах відбувається процедура торгів, щоб визначити нову підрядну організацію, яка завершить будівництво цих амбулаторій.
На стадії проектування знаходиться будівництво нової амбулаторії в селі Халявин Чернігівського району. Зараз уся проектна документація по цьому об’єкту проходить експертизу, і лише після отримання позитивного експертного висновку буде оголошено процедуру відкритих торгів з метою визначення підрядної організації.
Марія Пучинець